WHITEOUT NA HARDANGERVIDDA

Samotna zimowa wyprawa przez norweski płaskowyż Hardangervidda

ROK: 2016 

MIEJSCE: płaskowyż Hardangervidda – Norwegia 

UCZESTNICY: Mateusz Waligóra 

ŚRODEK TRANSPORTU: pieszo – na rakietach śnieżnych 

W trakcie samotnej wędrówki przez największy górski płaskowyż w Europie – położony w Norwegii Hardangervidda zebrałem pierwsze doświadczenia w organizacji polarnych wypraw, które na pewno wykorzystam w przyszłości. Do transportu ekwipunku wykorzystałem pulki, zaś poruszanie się w głębokim śniegu umożliwiały mi rakiety śnieżne. Temperatury osiągające -25 stopni Celsjusza w połączeniu z bardzo dużą wilgotnością potrafią dać w kość nawet najbardziej wytrzymałym podróżnikom. Reportaż z wyprawy opublikował magazyn National Geographic Traveler.

Sponsorzy: The North Face, Lyo Food, Zmiany Zmiany, Wild Willy, Meindl, TSL, MSR, Hilleberg, Sorel, Cumulus, Black Diamond, Osprey, Buff, Kwark, Spot, Devold, Canon, Lowepro 

Add comment

Mateusz Waligóra jest specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii.

Na co dzień pracuje jako stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie publikowały media na całym świecie, między innymi: The Guardian, Daily Mail, National Geographic, Globetrotter Magazin, 4-Seasons Magazin oraz Adventure Travel Magazine.

Autor książki ‘TREK’ nagrodzonej tytułem “Książka Górska Roku”, w kategorii “Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Ambasador marek Fjällräven i Primus.

www.mateuszwaligora.com

wybrane wyprawy:

2017

Druga wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Victorinox Qhapaq Ñan, w góry Cordillera Vilcabamba w Perú

2017

Pierwsza wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Chadar Aztorin Expedition na zamarzniętą rzekę Zanskar w Himalajach indyjskich

2016

Samotna zimowa wyprawa przez największy górski płaskowyż w Europie —  Hardangervidda w Norwegii

2015

Samotne przejście największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii

2014

Samotny rowerowy trawers najtrudniejszej drogi wytyczonej na Ziemi —  Canning Stock Route w Australii Zachodniej

2011-2013

Rowerowy trawers Andów — najdłuższego pasma górskiego świata wraz z Agnieszką Waligórą

2009

Rowerem przez Kubę śladami Buena Vista Social Club