KSIĄŻKI

W 2017 roku nakładem wydawnictwa Agora ukazała się książka 'TREK’. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu”. TREK ma formę albumowo wydanego poradnika, który zawiera olbrzymią ilość informacji praktycznych ułatwiających zorganizowanie wypraw w najdalsze zakątki Ziemi. Uzupełnienie stanowią trzy historie z podróży (polarny płaskowyż Hardangervidda, pustynia Salar de Uyuni oraz góry Kordyliery Królewskiej) oraz dziesiątki fotografii. Napisanie tej książki zajęło mi dwa lata pracy. Książka została sprzedażowym bestsellerem zyskując uznanie czytelników. Obecnie nakład jest całkowicie wyprzedany.

W 2021 roku premierę miała książka 'Szlak Wisły. 1200 km Pieszej Przygody’ napisana wspólnie z Dominikiem Szczepańskim. Książkę wydaliśmy na własną rękę w ramach założonego przez nas wydawnictwa Neverending Stories. W realizacji projektu pomogły nam 622 osoby, które wsparły zbiórkę crowfundingową osiągając 120% zakładanej kwoty. Po wyprzedaniu całego nakładu sprzedaliśmy prawa do kolejnego wydania wydawnictwu Otwarte.

Rok później na rynku pojawiła się książka Piąta Strona Świata (wydawnictwo Neverending Stories) wydana na potrzeby zbiórki crowfundingowej na wyprawę na biegun południowy. Książka została wydrukowana w limitowanych 999 egzemplarzach, z których każdy posiadał unikalny numeryczny stempel. Cały nakład książki został wyprzedany.

Jesienią 2023 roku będzie miała swoją premierę książka 'Tatrzańskie Opowieści’ napisana wespół z Dariuszem Jaroniem. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa SQN.

 

 

 

 

 

Mateusz Waligóra jest specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii.

Na co dzień pracuje jako stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie publikowały media na całym świecie, między innymi: The Guardian, Daily Mail, National Geographic, Globetrotter Magazin, 4-Seasons Magazin oraz Adventure Travel Magazine.

Autor książki ‘TREK’ nagrodzonej tytułem “Książka Górska Roku”, w kategorii “Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Ambasador marek Fjällräven i Primus.

www.mateuszwaligora.com

wybrane wyprawy:

2017

Druga wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Victorinox Qhapaq Ñan, w góry Cordillera Vilcabamba w Perú

2017

Pierwsza wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Chadar Aztorin Expedition na zamarzniętą rzekę Zanskar w Himalajach indyjskich

2016

Samotna zimowa wyprawa przez największy górski płaskowyż w Europie —  Hardangervidda w Norwegii

2015

Samotne przejście największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii

2014

Samotny rowerowy trawers najtrudniejszej drogi wytyczonej na Ziemi —  Canning Stock Route w Australii Zachodniej

2011-2013

Rowerowy trawers Andów — najdłuższego pasma górskiego świata wraz z Agnieszką Waligórą

2009

Rowerem przez Kubę śladami Buena Vista Social Club