SEA TO SUMMIT

Rodzinna rowerowa wyprawa z trzyletnim Frankiem i rocznym Ernestem przez Polskę

 

ROK: 2015 

MIEJSCE: Hel -> Śnieżka – Polska 

UCZESTNICY: Agnieszka, Mateusz Franek i Ernest Waligóra 

ŚRODEK TRANSPORTU: rowerem i pieszo 

Pierwsza wyprawa dla rocznego Ernesta i druga dla trzyletniego Paka. Na rowerach przejechaliśmy z Helu do Karpacza, skąd pieszo ruszyliśmy na Śnieżkę, którą Pako zdobył samodzielnie. Nie doceniliśmy początkowo fizycznych i psychicznych trudności tej wyprawy. Fatalna lipcowa pogoda, drugorzędne piaszczyste drogi, które wybieraliśmy oraz specyfika podróżowania z dziećmi sprawiły, że ta podróż niczym nie ustępowała najtrudniejszym wyprawom w Andy czy na pustynie. Złapaliśmy nowego bakcyla. Chłopcy, często życzą sobie, by w domu rozbić im namiot. Ciągnie wilka do lasu…

Sponsorzy: Jack Wolfskin, Nordic Cab / BikeOvo

Add comment

Mateusz Waligóra jest specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii.

Na co dzień pracuje jako stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie publikowały media na całym świecie, między innymi: The Guardian, Daily Mail, National Geographic, Globetrotter Magazin, 4-Seasons Magazin oraz Adventure Travel Magazine.

Autor książki ‘TREK’ nagrodzonej tytułem “Książka Górska Roku”, w kategorii “Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Ambasador marek Fjällräven i Primus.

www.mateuszwaligora.com

wybrane wyprawy:

2017

Druga wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Victorinox Qhapaq Ñan, w góry Cordillera Vilcabamba w Perú

2017

Pierwsza wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Chadar Aztorin Expedition na zamarzniętą rzekę Zanskar w Himalajach indyjskich

2016

Samotna zimowa wyprawa przez największy górski płaskowyż w Europie —  Hardangervidda w Norwegii

2015

Samotne przejście największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii

2014

Samotny rowerowy trawers najtrudniejszej drogi wytyczonej na Ziemi —  Canning Stock Route w Australii Zachodniej

2011-2013

Rowerowy trawers Andów — najdłuższego pasma górskiego świata wraz z Agnieszką Waligórą

2009

Rowerem przez Kubę śladami Buena Vista Social Club