WALKABOUT. CANNING STOCK ROUTE

Samotna rowerowa wyprawa przez najtrudniejszą drogę na Ziemi

ROK: 2013 i 2014 
MIEJSCE: pustynie: Tanami, Wielka Pustynia Piaszczysta, Mała Pustynia Piaszczysta, Gibsona – Australia Zachodnia 
UCZESTNICY: Agnieszka i Mateusz Waligóra (2013), Mateusz Waligóra (2014) 
ŚRODEK TRANSPORTU: specjalnie przygotowany ‘pustynny’ rower – fatbike 

Canning Stock Route (CSR) to prawdopodobnie najtrudniejsza droga (szlak) na Ziemi. Wiedzie przez bezludne i surowe obszary Australii Zachodniej, przecina cztery pustynie i wspina się na ponad 900 piaszczystych wydm. Na dystansie blisko 2000 kilometrów doskwiera brak wody, pożywienia i schronienia przed palącym słońcem. Wytyczona została ponad 100 lat temu przez Alfreda Canninga celem przepędzania bydła na przeciwległy kraniec kontynentu. Warunki były jednak tak trudne, a ofiary tak wysokie, że szlak nigdy w pełni nie służył swym celom i wkrótce został zapomniany. W 1968 grupa badaczy po raz pierwszy przejechała CSR w specjalnie przygotowanych samochodach terenowych. Przemierzenie jej na rowerach to jedno z najtrudniejszych wyzwań jakich można się podjąć – dla nas potrzebne były 2 próby. W 2013 roku pośrodku Wielkiej Pustyni Piaszczystej zatrzymały nas niezwykle rzadkie w tym miejscu opady deszczu. W rok później Mateusz dokonał samotnego rowerowego trawersu CSR w ciągu 29 dni. Stracił 16 kilogramów wagi. Wyprawa ta została nagrodzona wyróżnieniem w kategorii „Wyczyn Roku” festiwalu Kolosy w 2014 oraz nominacją do nagrody ‘Travelery’ w kategorii „Wyczyn Roku” od redakcji National Geographic Polska.

Add comment

Mateusz Waligóra jest specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii.

Na co dzień pracuje jako stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie publikowały media na całym świecie, między innymi: The Guardian, Daily Mail, National Geographic, Globetrotter Magazin, 4-Seasons Magazin oraz Adventure Travel Magazine.

Autor książki ‘TREK’ nagrodzonej tytułem “Książka Górska Roku”, w kategorii “Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Ambasador marek Fjällräven i Primus.

www.mateuszwaligora.com

wybrane wyprawy:

2017

Druga wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Victorinox Qhapaq Ñan, w góry Cordillera Vilcabamba w Perú

2017

Pierwsza wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Chadar Aztorin Expedition na zamarzniętą rzekę Zanskar w Himalajach indyjskich

2016

Samotna zimowa wyprawa przez największy górski płaskowyż w Europie —  Hardangervidda w Norwegii

2015

Samotne przejście największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii

2014

Samotny rowerowy trawers najtrudniejszej drogi wytyczonej na Ziemi —  Canning Stock Route w Australii Zachodniej

2011-2013

Rowerowy trawers Andów — najdłuższego pasma górskiego świata wraz z Agnieszką Waligórą

2009

Rowerem przez Kubę śladami Buena Vista Social Club