WALK THE SALAR

Samotne przejście największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni

 

ROK: 2015 

MIEJSCE: pustynia Salar de Uyuni – Boliwia 

UCZESTNICY: Mateusz Waligóra 

ŚRODEK TRANSPORTU: pieszo 

Walk the Salar nie była wyprawą ani najdłuższą ani najtrudniejszą ale to właśnie dzięki niej moje reportaże i fotografie publikowane były w wielu krajach na całym świecie. W czerwcu 2015 roku samotnie przemierzyłem największą solną pustynię na świecie. Do transportu wody i ekwipunku wykorzystałem specjalnie zaprojektowany i wykonany wózek wykorzystujący te same koła, na których dokonał trawersu szlaku Canning Stock Route. Trasa wyprawy brała swój początek w boliwijskiej wiosce Llica, by przez porośniętą kaktusami wyspę Incahuasi doprowadzić do wsi Colchani po drugiej stronie pustyni absolutnej. Największą trudnością była całkowita ekspozycja na warunki atmosferyczne, brak wody oraz niskie temperatury w ciągu nocy. O wyprawie pisały między innymi: The Guardian (UK), Daily Mail (UK), National Geographic Polska, National Geographic Traveler The Netherlands, Globetrotter Magazin (Niemcy), 4-Seasons Magazin (Szwajcaria) i dziesiątki mediów od Brazylii, przez Rosję po Chiny.

Sponsorzy: The North Face, 4Challenge

Add comment

Mateusz Waligóra jest specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii.

Na co dzień pracuje jako stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie publikowały media na całym świecie, między innymi: The Guardian, Daily Mail, National Geographic, Globetrotter Magazin, 4-Seasons Magazin oraz Adventure Travel Magazine.

Autor książki ‘TREK’ nagrodzonej tytułem “Książka Górska Roku”, w kategorii “Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Ambasador marek Fjällräven i Primus.

www.mateuszwaligora.com

wybrane wyprawy:

2017

Druga wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Victorinox Qhapaq Ñan, w góry Cordillera Vilcabamba w Perú

2017

Pierwsza wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Chadar Aztorin Expedition na zamarzniętą rzekę Zanskar w Himalajach indyjskich

2016

Samotna zimowa wyprawa przez największy górski płaskowyż w Europie —  Hardangervidda w Norwegii

2015

Samotne przejście największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii

2014

Samotny rowerowy trawers najtrudniejszej drogi wytyczonej na Ziemi —  Canning Stock Route w Australii Zachodniej

2011-2013

Rowerowy trawers Andów — najdłuższego pasma górskiego świata wraz z Agnieszką Waligórą

2009

Rowerem przez Kubę śladami Buena Vista Social Club