PAKO W DRODZE PRZEZ CAMINO DE SANTIAGO

Pierwsza rodzinna wyprawa: rowerami przez Camino de Santiago

ROK: 2015 

MIEJSCE: droga świętego Jakuba – Hiszpania 

UCZESTNICY: Agnieszka, Mateusz i Franek (Pako) Waligóra 

ŚRODEK TRANSPORTU: rower 

Pierwsza wyprawa we troje. Sprawdzony wyprawowy duet powiększony został o Franka, który od czasu pobytu w Hiszpanii nazywany jest już ‘Pako’. Ponad 400 kilometrów przemierzonych rowerami, w trakcie których zdobywaliśmy pierwsze umiejętności w rodzinnym podróżowaniu, a 10-cio miesięczny Pako doskonalił raczkowanie. Lekcja życia w drodze – począwszy od Pampeluny po Sahagún pośrodku drogi prowadzącej do Santiago de Compostela. Reportaż z wyprawy opublikował między innymi magazyn National Geographic Traveler.

Add comment

Mateusz Waligóra jest specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii.

Na co dzień pracuje jako stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie publikowały media na całym świecie, między innymi: The Guardian, Daily Mail, National Geographic, Globetrotter Magazin, 4-Seasons Magazin oraz Adventure Travel Magazine.

Autor książki ‘TREK’ nagrodzonej tytułem “Książka Górska Roku”, w kategorii “Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Ambasador marek Fjällräven i Primus.

www.mateuszwaligora.com

wybrane wyprawy:

2017

Druga wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Victorinox Qhapaq Ñan, w góry Cordillera Vilcabamba w Perú

2017

Pierwsza wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Chadar Aztorin Expedition na zamarzniętą rzekę Zanskar w Himalajach indyjskich

2016

Samotna zimowa wyprawa przez największy górski płaskowyż w Europie —  Hardangervidda w Norwegii

2015

Samotne przejście największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii

2014

Samotny rowerowy trawers najtrudniejszej drogi wytyczonej na Ziemi —  Canning Stock Route w Australii Zachodniej

2011-2013

Rowerowy trawers Andów — najdłuższego pasma górskiego świata wraz z Agnieszką Waligórą

2009

Rowerem przez Kubę śladami Buena Vista Social Club