CHADAR AZTORIN EXPEDITION

Marsz zamarzniętą rzeką Zanskar w Himalajach Indyjskich – pierwsza wyprawa projektu Before It Is Gone

 

ROK: 2017 

MIEJSCE: Himalaje Indyjskie – Indie 

UCZESTNICY: Mateusz Waligóra, Michał Dzikowski, Stanzin Tundup, Gonbo Tundup 

ŚRODEK TRANSPORTU: pieszo po zamarzniętej rzece 

W styczniu 2017 roku wraz z fotografem Michałem Dzikowskim wyruszyliśmy do Indii na pierwszą wyprawę w ramach reporterskiego projektu ‘Before It Is Gone’. Gdy w Himalajach Indyjskich temperatura powietrza spada poniżej -30 stopni Celsjusza, a górskie przełęcze pokrywają kilkumetrowe warstwy śniegu, region Zanskar na wiele miesięcy zostaje odcięty od świata. Od setek lat jedyne połączenie z cywilizacją zapewnia wówczas rzeka o tej samej nazwie. Mieszkańcy niewielkich wiosek, w ciągu kilku tygodni, gdy wody Zanskaru skuje krucha warstwa lodu ruszają w wędrówkę do Leh – stolicy regionu Ladakh. Do szkoły, pracy lub lekarza. Chadar – marsz lodową drogą to odwieczny rytuał, który niebawem może odejść w zapomnienie. Indyjskie władze podjęły się bowiem wytyczenia nowej drogi, która w przyszłości ma ułatwić codzienne życie mieszkańców. W trakcie wyprawy działaliśmy niezależnie – towarzyszyli nam tłumacze języka ladakhi. Cały ekwipunek i żywność transportowaliśmy na polarnych pulkach. Owocami wyprawy były reportaże w The Guardian, National Geographic Polska, National Geographic Traveler oraz szereg rozmów w radiu, prasie i telewizji poruszających kwestię ginących tradycji na świecie.

Patronat: National Geographic Polska

Sponsorzy: Sponsors: Aztorin, Polartec, LYO Food, KLM, Wild Willy, Zmiany Zmiany, Alfa Outdoor, Fjellpulken, Mountain Hardwear, MSR, Icebreaker, Canon


O PROJEKCIE BEFORE IT IS GONE:

Z początkiem 2017 roku wraz z fotografem Michałem Dzikowskim rozpoczęliśmy realizację serii trzech reporterskich wypraw pod nazwą ‘Before it is gone’. W ramach tego unikalnego projektu chcemy dokumentować miejsca i kultury, które właśnie ulegają nieodwracalnym przemianom. Nie zmieniały się i nie będą się zmieniać – one zmieniają się TERAZ. Interesują nas wszystkie przemiany: społeczne i kulturowe, związane z degradacją środowiska czy przekształcaniem natury przez człowieka. Ruszamy w drogę nie po to, by odkrywać coś, co dawno zostało odkryte lub ocalić coś, co z góry skazane jest na zagładę. Jedziemy tam, by wysłuchać historii ludzi, a następnie przekazać te historie dalej. Chcemy dokumentować zmiany, wykorzystując przy tym jak najlepiej swoje doświadczenie dziennikarskie i fotograficzne. Musimy się jednak pośpieszyć, by zdążyć. Dopóki tam są. 

Add comment

Mateusz Waligóra jest specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii.

Na co dzień pracuje jako stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie publikowały media na całym świecie, między innymi: The Guardian, Daily Mail, National Geographic, Globetrotter Magazin, 4-Seasons Magazin oraz Adventure Travel Magazine.

Autor książki ‘TREK’ nagrodzonej tytułem “Książka Górska Roku”, w kategorii “Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Ambasador marek Fjällräven i Primus.

www.mateuszwaligora.com

wybrane wyprawy:

2017

Druga wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Victorinox Qhapaq Ñan, w góry Cordillera Vilcabamba w Perú

2017

Pierwsza wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Chadar Aztorin Expedition na zamarzniętą rzekę Zanskar w Himalajach indyjskich

2016

Samotna zimowa wyprawa przez największy górski płaskowyż w Europie —  Hardangervidda w Norwegii

2015

Samotne przejście największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii

2014

Samotny rowerowy trawers najtrudniejszej drogi wytyczonej na Ziemi —  Canning Stock Route w Australii Zachodniej

2011-2013

Rowerowy trawers Andów — najdłuższego pasma górskiego świata wraz z Agnieszką Waligórą

2009

Rowerem przez Kubę śladami Buena Vista Social Club