ROWEROWY TRAWERS ANDÓW

Półtora roku rowerowej drogi przez Andy – najdłuższe górskie pasmo na świecie

ROK: 2011-2013 

MIEJSCE: Andy – Brazylia, Urugwaj, Argentyna, Chile, Boliwia, Peru, Ekwador, Kolumbia 

UCZESTNICY: Agnieszka i Mateusz Waligóra 

ŚRODEK TRANSPORTU: rower, nogi, raki i czekany 

‘Rowerami na Krańce Świata’ to wyprawa, która zmieniła wszystko. Niemal 16 000 kilometrów przebytych na rowerach: począwszy od brazylijsko-argentyńskiej granicy, przez Ziemię Ognistą aż po wybrzeże Morza Karaibskiego w Kolumbii. 18 miesięcy w drodze, w trakcie których przemierzyliśmy Amerykę Południową wzdłuż kręgosłupa Andów, wspinając się między innymi na: Aconcagua 6962m, Licancabur 5920m, Huayna Potosi 6088m, Sajama 6542m, El Misti 5822m, Chimborazo 6268m i Cotopaxi 5897m. Wyprawa ta została nagrodzona wyróżnieniem w kategorii „Wyczyn Roku” festiwalu Kolosy w 2013 roku, a redakcja magazynu National Geographic Polska w uznaniu wysokiej jakości relacji publikowanych w trakcie wyprawy nominowała nas do nagrody ‘Travelery’ w kategorii „Blog Roku”. Reportaże z wyprawy były wielokrotnie publikowane w: National Geographic Traveler, Bikeboard, Gazecie Wyborczej i innych.

Add comment

Mateusz Waligóra jest specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii.

Na co dzień pracuje jako stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie publikowały media na całym świecie, między innymi: The Guardian, Daily Mail, National Geographic, Globetrotter Magazin, 4-Seasons Magazin oraz Adventure Travel Magazine.

Autor książki ‘TREK’ nagrodzonej tytułem “Książka Górska Roku”, w kategorii “Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Ambasador marek Fjällräven i Primus.

www.mateuszwaligora.com

wybrane wyprawy:

2017

Druga wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Victorinox Qhapaq Ñan, w góry Cordillera Vilcabamba w Perú

2017

Pierwsza wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Chadar Aztorin Expedition na zamarzniętą rzekę Zanskar w Himalajach indyjskich

2016

Samotna zimowa wyprawa przez największy górski płaskowyż w Europie —  Hardangervidda w Norwegii

2015

Samotne przejście największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii

2014

Samotny rowerowy trawers najtrudniejszej drogi wytyczonej na Ziemi —  Canning Stock Route w Australii Zachodniej

2011-2013

Rowerowy trawers Andów — najdłuższego pasma górskiego świata wraz z Agnieszką Waligórą

2009

Rowerem przez Kubę śladami Buena Vista Social Club