PUBLIKACJE

Jestem dziennikarzem na co dzień pracującym z legitymacją prasową National Geographic Polska. Opowiadanie historii oraz wizualizacja ich za pomocą wyjątkowych fotografii od wielu lat jest moim zawodem.

Moje reportaże i zdjęcia publikowały między innymi: National Geographic Traveler (Polska i Holandia), The Guardian (UK), The Daily Mail (UK), Adventure Travel Magazine (UK), Globetrotter Magazin (Niemcy), 4-Seasons Magazin (Szwajcaria), Podróże, Poznaj Świat, Góry, N.P.M, Rowertour, Bikeboard, Focus, Gazeta Wyborcza i inne. Reportaż o przejściu solnej pustyni w Boliwii został wybrany przez edytorów reporterskiego portalu Maptia jako „Editors Pick”.

Gościłem w redakcjach radiowych: Programu Pierwszego Polskiego Radia, Programu Trzeciego Polskiego Radia, Programu Czwartego Polskiego Radia, RMF FM, RMF CLASSIC, ZET i radia Wrocław. O wyprawach na kilka kontynentów opowiadałem na żywo w studiu TVN, TVN METEO, TVN24 i TVP2.

Jestem współautorem książki „Wrocław i okolice. Wycieczki i trasy rowerowe”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bezdroża. W 2017 roku nakładem wydawnictwa Agora pojawiła się moja książka: 'TREK’ nagrodzona tytułem „Książka Górska Roku” w kategorii „Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdrój oraz nagrodą Magellana w kategorii „Poradnik Podróżniczy” przyznawaną w trakcie Międzynarodowych Warszawskich Targów Książki.

Mateusz Waligóra jest specjalistą od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata — Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi — Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii.

Na co dzień pracuje jako stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach. Jego fotografie publikowały media na całym świecie, między innymi: The Guardian, Daily Mail, National Geographic, Globetrotter Magazin, 4-Seasons Magazin oraz Adventure Travel Magazine.

Autor książki ‘TREK’ nagrodzonej tytułem “Książka Górska Roku”, w kategorii “Przewodniki i poradniki górskie” na Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Ambasador marek Fjällräven i Primus.

www.mateuszwaligora.com

wybrane wyprawy:

2017

Druga wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Victorinox Qhapaq Ñan, w góry Cordillera Vilcabamba w Perú

2017

Pierwsza wyprawa projektu ‘Before It Is Gone’: Chadar Aztorin Expedition na zamarzniętą rzekę Zanskar w Himalajach indyjskich

2016

Samotna zimowa wyprawa przez największy górski płaskowyż w Europie —  Hardangervidda w Norwegii

2015

Samotne przejście największej solnej pustyni świata — Salar de Uyuni w Boliwii

2014

Samotny rowerowy trawers najtrudniejszej drogi wytyczonej na Ziemi —  Canning Stock Route w Australii Zachodniej

2011-2013

Rowerowy trawers Andów — najdłuższego pasma górskiego świata wraz z Agnieszką Waligórą

2009

Rowerem przez Kubę śladami Buena Vista Social Club